Ekonomi

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Kamu işvereni piyasa gerçeklerine göre teklif vermeli.

Memur-Sen Genel Lideri Ali Yalçın, 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşme müzakerelerine ilişkin, “Kamu işvereni, yapılacak teklifte Memur-Sen’in öngörülerini dikkate alarak enflasyon hedeflerini değil, piyasa gerçeklerini esas alan bir teklifle gelmelidir. 14 Ağustos’ta sunuldu.” sözlerini kullandı.

Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Temmuz ayı enflasyonunu yüzde 9,49, yıllık enflasyonu ise yüzde 47,83 olarak açıkladığını hatırlattı.

Merkez Bankası’nın enflasyon tahminini 2023 için yüzde 58’e, 2024 için ise yüzde 33’e yükselttiğine işaret eden Yalçın, Memur-Sen’in ekonomik veriler ve piyasa analiz, öngörü ve değerlendirmeleri sonucu ortaya koyduğu 7’nci Dönem Toplu İş Sözleşmesi teklifini, gerçekler, “haklı ve makul teklif”.

Yalçın, temmuz ayında sadece “yüzde zam artı enflasyon farkı” durumunda oluşacak fotoğraf artışının ardından tablonun ortasında oluşacak farka dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Memur-Sen’in ‘alım gücü artırılsın’ talebi ve Cumhurbaşkanımızın 22 bin liralık vaadinin değeri, açıklanan ekonomik verilerle daha iyi anlaşıldı. 22 bin liralık düzenleme kamu görevlilerini rahatlatırken, açıklanan enflasyon endişesi yaratan bir adım.” Sen’in 3 aylık ve refah bazlı zam teklifi endişeleri gidermek, satın alma gücünü artırmak ve enflasyon baskısını sona erdirmek için çözümler sunuyor. Piyasa gerçeklerine göre değil, piyasa gerçeklerine dayalı bir teklifle gelmeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu