Haber

İzmir’in 40 yıllık ‘Pisa Kuleleri’ yıkıldı

İzmir’in 40 yıllık ‘Pisa Kuleleri’ yıkıldı

İZMİR – İzmir’in “Pisa Kuleleri” olarak bilinen Karşıyaka ilçesindeki eğri büğrü binalar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü denetiminde Karşıyaka Belediyesi denetiminde yıkıldı. Bölgedeki vatandaşlar, deprem bölgesinde risk oluşturan binaların yıkılmasının isabetli bir karar olduğunu vurguladı.

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde Cemal Gürsel Sokak’ta bulunan eğimli binalar, ‘Kentsel Dönüşüm Kanunu’ çerçevesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü denetiminde Karşıyaka Belediyesi denetiminde 40 yıl sonra yıkıldı. yıl. İtalya’nın Pisa kentindeki ünlü Eğik Kule’ye atıfta bulunarak, İzmir’de ‘Pisa’nın Eğik Kuleleri’ olarak bilinen binaların yıkılmasının doğru bir karar olduğunu ifade eden vatandaşlar, deprem bölgesinde yaşadıklarını ve sık sık yaşadıklarını söylediler. çöplükte inşa edilen eğimli binalar nedeniyle huzursuz oldu.

“Yıkılması gerekiyordu”

AFAD’ın 40 yıldır eğimli binalara ilişkin hazırladığı 2017 yılı raporunun ardından tahliye kararı alındı. 2020 yılında yıkılmaya başlayan 11 bina geçtiğimiz hafta itibarıyla tamamen yıkıldı. Binaların yıkılması çevredeki vatandaşlar tarafından da olumlu karşılandı. Bölge sakinlerinden Selvihan Delice, “Buradaki binalar yamuktu. Deprem bölgesinde olduğumuz için risk oluşturuyordu. Yıkılması doğru bir karardı. Eskiden bu binaların altında kafeler vardı. Yıkılmaları gerekiyordu. Buradan geçerken korktuk.” Mahmut Albayrak isimli bir vatandaş, “Binalar eğri ve riskliydi. Yıkılması iyi oldu. İnsanlara zarar vermektense yıkmak daha mantıklı olur.

cideajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu