Haber

BM: Sudan’daki Şiddet Milyonları Açlığa Sürükleyebilir

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Beslenme Programı (WFP), Sudan’daki şiddetin milyonlarca insanı açlığa itebileceği konusunda uyardı.

WFP’nin, şu anda nüfusunun üçte birinin yeterli yiyecek bulmakta zorlandığı Sudan’da çatışmalar nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığını hatırlatan örgüt, “Sudan’daki şiddet patlaması, milyonlarca insanı açlığa sürüklüyor.” kelime kullanıldı.

WFP, 2023’te Sudan’da 7,6 milyon insanı desteklemeyi planlıyor, ancak devam eden çatışmalar, WFP’nin kritik acil gıda dağıtımlarını, çocuklara okul yemekleri sağlamayı ve yetersiz beslenmeyle mücadele etmeyi engelliyor.

Sudan’daki çatışmalarda üç WFP çalışanının hayatını kaybettiği hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:

“WFP, çatışmanın tüm taraflarını insani yardım çalışanlarının güvenliğini sağlamak ve Sudan’daki insani yardım varlıklarını ve tesislerini korumak için acil adımlar atmaya çağırıyor. varmak için çağırıyor.”

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında silahlı çatışma çıktı. “HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasındaki anlaşmazlık son aylarda sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceğini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 300’e yükseldiğini açıkladı.

BM’ye bağlı Dünya Beslenme Programı (WFP), Sudan’da devam eden çatışmalarda 3 çalışanının hayatını kaybettiğini açıklayarak faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu