Haber

Yenişehir nerede? Yenişehir ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Yenişehir hangi ilçeye bağlı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, DiyarbakırSarsıntı birçok yerde hissedildi. Diyarbakır Türkiye’nin Yenişehir ilçesi merak edildi. Pekala, Yenişehir nerede? Yenişehir ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Yenişehir hangi ilçeye bağlı? Detaylar burada…

YENİŞEHİR NEREDE?

Yenişehir, Diyarbakır ilinin bir ilçesidir.

Nüfus: 214.831

Rakım: 670 m (2.190 ft)

YENİŞEHİR İLÇESİNİN NÜFUSU NE KADAR?

Diyarbakır ili Yenişehir ilçesinin nüfusu 214.831’dir.

YENİŞEHİR HANGİSİNE BAĞLI?

Yenişehir, Diyarbakır il merkezindeki dört yeni ilçeden biridir. Diyarbakır halkının en çok yaşadığı ilçelerden biridir. Ofis ve Vilayet gibi şehrin yoğun olan semtleri Yenişehir sınırları içinde kaldığından ilçe oldukça hareketlidir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre ilçenin nüfusu 214.831 kişidir.

Yenişehir Belediyesi, Diyarbakır’ın merkezinde bulunan 4 büyük ilçeden biridir.

Genel bilgi

Yenişehir İlçesi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre 214.831 nüfusu ile Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır ilinin dört yeni merkez ilçesinden biridir.

Coğrafi konum

Yenişehir İlçesinin sınırları güneyde Sur, batıda Bağlar, kuzeybatıda Kayapınar, Ergani ve Eğil İlçeleri ile çizilmiştir.

Kurucu

22 Mart 2008 tarih ve 26824 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5747 sayılı Kanunla bağımsız ilçe olmuştur. 31 Mart 2019 seçimleri itibarıyla ilçeye bağlı mahalle sayısı 42’ye yükselmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu