Haber

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ile görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile görüştü.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Zelenskiy, temaslarda bulunmak üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gelen Bakan Baerbock ile görüştü.

Görüşmede Zelenskiy, Almanya’nın Ukrayna’ya verdiği askeri ve mali destekten dolayı teşekkür ederek, “Şansölye (Olaf) Scholz’a, ekibine ve tüm Alman halkına teşekkür etmek istiyorum. Ziyaretim sırasında toplumunuzun güçlü desteğini hissettik” dedi. Almanya.” Bu kelimeyi kullandı.

Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Almanya’nın yeni savunma yardım paketine ve bunun Ukrayna’nın hava savunma sisteminin güçlendirilmesine katkılarına dikkat çekti.

Bakan Baerbock’un Ukrayna ziyaretine Kiev bölgesindeki enerji altyapı tesislerinden birini ziyaret ederek başlamasını memnuniyetle karşıladığını belirten Zelenskiy, bu bağlamda kış dönemi öncesinde enerji sektörünün sürdürülebilirliğinin güçlendirilmesinin Ukrayna’nın önceliklerinden biri olduğunu kaydetti.

Toplantıda Zelenskiy, Ukrayna ordusunun savaş alanındaki acil ihtiyaçlarını ayrıntılı olarak tartışarak, ülkesinin güneyinin ve “tahıl koridorunun” korunması da dahil olmak üzere Ukrayna hava savunma sisteminin güçlendirilmesi konularına dikkat çekti.

Zelenskiy, Ukrayna’nın topçu birliklerini 155 mm kalibreli sistemler ve uzun menzilli füzeler yoluyla güçlendirmek için ortaklardan ek yardım almanın önemini vurguladı.

Ukrayna’nın Avrupa’ya entegrasyonu konularının ele alındığı toplantıda Zelenskiy, ülkesinin yeniden inşasına ilişkin 2024 yazında Berlin’de düzenlenecek bir sonraki uluslararası konferansa hazırlık amacıyla Almanya ile yakın işbirliği yapma kararlılığını dile getirdi.

akcaabat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu