Haber

Netanyahu, aşırı sağcı ortağına “Batı Şeria’daki Filistin inşaatlarını engelleme yetkisi” verdi

İsrail hükümeti, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Dini Siyonizm Partisi başkanı Bezalel Smotrich ile Batı Şeria’da güç paylaşımı konusunda bir anlaşma imzalandığını duyurdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yaptığı yazılı açıklamada; Gallant ve aynı zamanda Maliye Bakanı olan Savunma Bakanı Smotrich, İsrail ordusuna bağlı “Sivil İşler İdaresi” ve “Filistin Toprakları Devlet Faaliyetleri Koordinasyon Birimi”nin (COGAT) paylaşımını öngören anlaşmayı imzaladı.

Açıklamada, Sivil İşler İdaresi ve COGAT’ın Gallant ve Smotrich arasında nasıl bölündüğüne dair bilgi verilmedi.

The Times of Israel’in haberinde, Smotrich’in Filistinlilerin Batı Şeria’da inşaat yapmasını engellemek ve Yahudi yerleşim yerlerinin inşasına onay vermek için Sivil İşlerin çoğunda yetkiye sahip olacağı belirtildi.

Smotrich’in Sivil İşler İdaresi Başkan Yardımcılığını da atayabileceği ancak Başkanı seçemeyeceği bildirildi.

Haaretz’in haberinde, anlaşma kapsamında İsrail’de de hukuka aykırı olarak değerlendirilen kaçak yerleşim yerlerinin boşaltılmasının Savunma Bakanlığı’ndaki Gallant idaresinde olduğu belirtildi.

Smotrich’in Aralık 2022’de Netanyahu ile yaptığı koalisyon görüşmelerinde “Sivil İşler İdaresi” ve “Filistin Topraklarında Hükümet Faaliyetleri Koordinasyon Birimi”nde (COGAT) söz sahibi olma talebi kabul edilmişti.

Smotrich’in 20 Ocak’ta Batı Şeria’daki Nablus’a bağlı Juris köyündeki kaçak yerleşim yerinin boşaltılmaması emrini verdiği ancak Likud Partisi’nden Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın bu emri iptal ettiği basına yansıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu