Haber

Gece yarısı sürpriz baskın! yakalanan Rus askerleri

Bir yılı aşkın süredir devam eden Ukrayna savaşında gözler Kiev’in başlattığı karşı saldırıya çevrilirken, Ukrayna Kuvvetleri dün bir ilke imza attı.

GECE GECE SÜRPRİZ BASKINI

Ukrayna’nın ve Rus işgali altındaki Herson’un kurtardığı toprakları ikiye bölen Dnipro nehrine sürpriz baskın düzenleyen Ukrayna Kuvvetleri, Rusya’nın savunma hattını yarıp geçti.

ÇOK SAYIDA RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ VEYA KAPTAN

Rus yanlısı bir Telegram kanalı, her biri altı asker taşıyan yedi teknenin karanlıkta karaya çıktığını ve 800 metre ilerlediğini duyururken, çok sayıda Rus askeri öldürüldü veya esir alındı.

Telegram iletişim uygulamasında 150 binden fazla takipçisi bulunan Trinadtsatyi kanalı, baskın sırasında 25 Rus askerinin öldürüldüğünü veya esir alındığını duyururken, kayıplar ortasında en değerli ismin Binbaşı Tomov olduğu belirtiliyor.

PSİKOLOJİK BİR SINIR AŞILDI

Rusya, tam kapsamlı işgalin ilk günlerinden beri Ukrayna’yı ikiye bölen Dnipro nehrinin sol yakasını kontrol ediyor.

Nehir üzerindeki köprü geçişleri yıkıldığı için bölge, Ukrayna için üstesinden gelinmesi gereken büyük bir zorluk olarak görülüyor. Ukrayna’nın Özel Harekat birimi Haziran ayında nehre baskın düzenlemeye çalıştı, ancak son iniş 18 aydır devam eden çatışmada manevi bir sınırın aşıldığını gösteriyor.

“OPERASYON BAŞARILI GÖRÜNÜYOR”

Rusya’nın atadığı Herson belediye başkanı Vladimir Saldo, saldırının püskürtüldüğünü ve baskının başarısız olduğunu savunsa da Ukrayna’nın ortaya koyduğu görüntüleri takip eden askeri analistler, operasyonun başarılı göründüğünü belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu