Ekonomi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ürettiği sertifikalı tohumların dağıtımına başladı

Çimlenme kabiliyeti yüksek ve bölge şartlarına uygun sertifikalı tohum ekiminin yaygınlaştırılması için çalışmalar yapan ve tohumu üreten ilk belediye olan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl makarnalık 1100 ton Türköz sertifikalı buğday tohumu üretti.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Beslenme Dairesi Başkanlığı tarafından üretilen buğday tohumlarının 8 ilçede ekim yapan çiftçilere dağıtımının ilk durağı Nurdağı Tek Yürek Meydanı oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı dağıtım programında Nurdağı’nda üretim yapan çiftçilere 2 milyon 500 bin TL değerindeki 171 ton buğday tohumu dağıtıldı.

Dağıtılan sertifikalı tohumların, çiftçilerin ekecekleri alanda kullanacakları tohum miktarında yüzde 25’e varan verim artışı ve tasarruf sağlayarak tohum maliyetlerini düşüreceği öngörülüyor.

ŞAHİN: TOPRAĞIN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMAK ELİMİZDE

Dağıtım programında konuşan Belediye Başkanı Fatma Şahin, deprem sırasında Nurdağı’nda yapılan çalışmalara ve afet sırasında yaşananlara değinerek şunları söyledi:

“Her geçen gün daha iyiye gidiyoruz. Çok daha güzel günler inşa edeceğiz. Yeni Nurdağı’nı inşa ederken en önemli kısım yeşil ekonomidir. Toprak anadır, dosttur, vatandır. Toprağın verimliliğini artırmak bizim elimizde. Çiftçi kartı bu açıdan önemlidir. Önümüzdeki günlerde dizel desteğimiz başlayacak. “Çiftçilerimizin mazotlarını bir an önce almaları gerekiyor ve işlenmeyen, sulanmayan hiçbir araziyi bırakmamalıyız.”

DOĞRU OLARAK TOPRAKLARA UYGUN TOHUMLARI ALMAMIZ VE ONLARI SULAMAMIZ GEREKİR.

Başkan Şahin, ilk temelleri vermeye başladığında tarımda her ilçenin farklı taleplerinin olduğunun farkına vardıklarını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

“Konuya bilimsel yaklaşmamız gerektiğini biliyorduk. Her ilçenin farklı çalışmaları var. Toprak analizi yapıyoruz. Neyin büyüyeceğini biz belirleriz. Küresel ısınma sınır seviyede. Buna karşı hızlı bir şekilde önlem almamız gerekiyor. Bunun için yeşil politikalarla yönetmemiz gerekiyor. Bu üretimi ekonomiye dönüştürmemiz lazım. Değer vermek, değer vermek değerlidir. Buraya uygun buğday ekmemiz lazım. Bunun için toprağa uygun doğru tohumları çıkarıp sulamamız ve yeşil ekonomiyle çiftçilerimizin cebini rahatlatmamız gerekiyor.”

  
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Beslenme Daire Başkanı Kenan Seçkin, törende sertifikalı tohumun diğer tohumlara göre farkını ve avantajlarını anlatarak, Nurdağı’na sulama kanalı, gübre dağıtımı, mazot yardımı gibi diğer desteklerden de bahsetti.

Dağıtım törenine Nurdağı Kaymakamı İsmail Alsancak, Nurdağı Belediye Başkanı Yakup Bahar, Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Nihat Deme, Gaziantep Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Nurdağı Ziraat Odası Başkanı Kemal Belpınar ve Nurdağı’nda yaşayan çiftçiler de katıldı.

yenimahallehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu