Ekonomi

ABD ve Kanada savaş gemileri Tayvan Boğazı’ndan geçiyor

ABD ve Kanada donanmalarına ait iki savaş gemisinin Tayvan Boğazı’ndan geçtiği bildirildi.

ABD’nin Pasifik’teki 7. Filosundan yapılan açıklamada, “‘Arleigh Burke’ sınıfı güdümlü füzeler taşıyan Ralph Johnson destroyeri ile Kanada Kraliyet Donanması’na ait ‘Halifax’ sınıfı Ottowa yolcu gemisinin, bu bölgeden rutin geçiş yaptığı belirtildi. Tayvan Boğazı.”

Açıklamada, açık denizde seyrüsefer ve uçuş serbestisinin geçerli olduğu sulardan geçişin uluslararası hukuka uygun olduğu vurgulanarak, gemilerin hiçbir ülkenin karasuları dışında kalan bir koridor kullandığı kaydedildi. Boğaz’a kıyısı olan ülkelerden.

Açıklamada, “USS Ralph Johnson ve HMCS Ottowa’nın Tayvan Boğazı’ndan geçişi, ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte özgür ve açık bir Hint-Pasifik’e olan bağlılığını göstermektedir.” ifadesine yer verildi. beyanı yer aldı.

Tayvan Boğazı’nın bulunduğu bölgeden sorumlu Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, geçişin “halka gösteriş yapma” amaçlı olduğu ileri sürüldü. .

ABD donanmasının bölgedeki seyri iki ülke arasındaki gerilimi artırıyor

Açıklamada, gemilerin takip edildiği ve kanun ve kurallara uygun şekilde tepki verildiği kaydedildi.

Tayvan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, gemilerin boğazdan geçişini doğruladı ve Tayvan çevresindeki sularda ve havaalanında durumun “normal” olduğunu belirtti.

Geçiş, ABD ve Kanada savaş gemilerinin bu yıl Tayvan Boğazı’nda gerçekleştirdiği ikinci sefer oldu. ABD destroyeri Chung-Hoon ve Kanada’nın Montreal firkateyni 3 Haziran’da Tayvan Boğazı’ndan geçti.

Geçiş sırasında Çin donanmasına ait bir savaş gemisi, Amerikan gemisinin pruvasından yaklaşarak yolu kapatacak manevra yaptı ve bu da tehlikeli bir yakınlaşmaya yol açtı.

Tayvan Adası’nı kendi toprakları, Tayvan Boğazı’nı ise karasuları olarak gören Çin, ABD’nin bölgedeki askeri varlığına karşı çıkıyor. ABD Deniz Kuvvetleri’nin bölgedeki seyrüsefer ve keşif faaliyetleri iki ülke arasında gerginliğe neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu